pohrebnictvo, pohrebnictvo archa, pohrebnictvo zilina, pohrebna sluzba, pohrebna sluzba archa, pohrebna sluzba zilina, pohrebne sluzby, funerio
Pohrebná služba ARCHA Opustili nás Služby Informácie Preprava zosnulých Galéria Články Blog Kontakt

© 2024 Funerio.sk

Strata blízkej osoby je vždy sprevádzaná silným emočným vypätím zo strany pozostalej rodiny. Takáto situácia je ťažkou skúškou nielen psychiky, ale taktiež aj rodinného rozpočtu. Je veľmi dôležité nájsť kvalitnú pohrebnú službu, ktorá svojim klientom ponúka kvalitné služby za rozumnú cenu. V dnešnej dobe, dobe internetu, si vieme nájsť prostredníctvom sietí naozaj všetko. Mnohé pohrebné služby, ktoré chcú byť bližšie k ľuďom majú založené vlastné webové stránky, kde sa môžeme bližšie oboznámiť so službami, ktoré ponúkajú.

 

V tomto prípade môžu byť veľkým pomocníkom aj samotní klienti, ktorí už využili služby pohrebnej služby a o svoje skúsenosti sa podelili s ďalšími prostredníctvom recenzií.

 

Jeden z významných faktorov, ktoré treba sledovať pri vyberaní správnej pohrebnej služby je aj preprava zosnulých. Preprave zosnulých sa venuje aj zákon o pohrebníctve 131/2010 § 6 . Každé takéto vozidlo, ktoré je určené na prepravu zosnulých musí spĺňať stanovené podmienky podľa zákona o pohrebníctve. Zákon sa zvlášť pozerá na pohrebné vozidlá, ktoré sú určené na prepravu v rámci jedného štátu, ale prísnejšie podmienky sú nastavené na prevoz ľudských pozostatkov zo zahraničia.

 

 

Ako to je s prepravou, keď je zosnulý v zahraničí?

 

Pri vycestovaní do zahraničia je dôležité myslieť na poistenie, v ktorom je zahrnuté poistenie v prípade úmrtia v zahraničí. V tomto prípade by poisťovňa preplatila všetky náklady spojené s prevozom. Ak však takéto poistenie zosnulý nemal, všetky náklady platí pozostalá rodina, prípadne zamestnávateľ (ak bol vycestovaný v zahraničí pracovne). V takýchto prípadoch sú na výber viaceré možnosti prepravy. Najčastejšie však hovoríme buď o leteckej preprave alebo preprave špeciálnym pohrebným vozidlom. Podľa hovorkyne bratislavského letiska náklady na prepravu zosnulého lietadlom môžu dosiahnuť aj niekoľko tisíc. Niektoré pohrebné služby ponúkajú svojim klientom prepravu zo zahraničia špeciálnym vozidlom a v rámci svojich služieb dokáže vybaviť všetko potrebné v mieste úmrtia tak, že rodina tam nemusí ani vycestovať. Preto je pre pozostalých jednoduchšie vybavovať všetky náležitosti spojené s prepravou a pohrebom v pohrebnej službe vo svojom blízkom okolí a neoslovovať zahraničné pohrebné služby, s ktorými by bol kontakt ťažší a keďže nepoznáme ich zákony ani zvyklosti, náklady by sa mohli mnohonásobne zvýšiť.

 

Niektoré pohrebné služby tlačia svojich klientov pri prevoze zosnulého zo zahraničia do kúpy špeciálnej rakvy určenej na transport, ktorá je oveľa drahšia ako klasická rakva. Ale nájdu sa aj také pohrebné služby, ktoré chcú vyjsť v ústrety svojim klientom a uľahčiť im čo najviac už aj tak ťažkú situáciu tým, že špeciálnu rakvu na transport im len zapožičajú za určitý poplatok a pozostalá rodina si potom bude môcť vybrať klasickú rakvu z ponuky pohrebnej služby. Preto je veľmi dôležité vybrať si správne pohrebnú službu.

 

Na smrť blízkeho človeka sa málokedy dá pripraviť a taktiež veľmi málo ľudí vie, čo v takejto situácii urobiť ako prvé. V takomto prípade, ak zosnulý zomrie doma, je najdôležitejšie zavolať lekára, ktorý je povinný prísť čo najskôr a vykonať obhliadku mŕtveho. Cez deň väčšinou príde obvodný lekár, ale keď úmrtie nastane v noci, zavoláme Pohotovosť, a tí nás budú navigovať ďalej. V druhom rade treba zavolať pohrebnú službu, ak nemáme premyslené, ktorú by sme chceli alebo žiadnu nepoznáme, je najlepšie použiť internet a vyhľadávač nám zobrazí niekoľko možností. Správna pohrebná služba príde čo najrýchlejšie alebo po dohode s pozostalou rodinou, až keď už tam bude lekár, ktorý obhliadne mŕtve telo. Kvalitné pohrebné služby majú vo svojej výbave transportné nosítka (vaky), do ktorých telo uložia a prevezú ho do chladiaceho zariadenia, ktorým disponujú. V tomto prípade nie je pozostalá rodina tlačená hneď do výberu rakvy, ale príde až ráno do kancelárie pohrebnej služby, kde môžu v pokoji vybaviť všetky náležitosti.

 

Momentálne je mnoho pohrebných služieb, ktoré sa snažia posúvať dopredu a snažia sa robiť veci spojené s úmrtím efektívne a čo najcitlivejšie. Ani v jednej z pohrebných služieb by nemala chýbať najmä úcta k zosnulému, ale ako ukazujú skúsenosti jednotlivých ľudí, ktorí už úmrtie v rodine vybavovať museli, nie vždy sa stretli len s ohľaduplnosťou a pochopením. Preto je dôležité nájsť pohrebnú službu, do ktorej klient vloží svoju dôveru a dostane za to dôstojné služby a úctu k zosnulému blízkemu.

Funerio.sk

Digitálna spomienka s úctou...

F U N E R I O . S K

Partneri

Spolupracujeme s...

  • Funerio.sk
  • SAPaKS